понедељак, 31. октобар 2016.

Ювілеї парафії Вознесення Господнього у Сремській Митровиці

29 жовтня 2016 р у Сремській Митровиці. Вже другий рік минає від коли у греко-католицькій парафії Вознесення Господнього у Сремській Митровиці говориться про цей ювілейний рік для парафії. Парох о. Владислав Варґа започаткував ініціятиву підготовки до цих ювілеїв вже з початку минулого року а у виді великого ремонту будинку самого будинку храму. До сьогоднішного часу багато чого зроблено на ремонті і ще залишилося багато зробити, але прийшов час і офіційно відзначити ці два ювілеї. Для цього призначена субота, 29 жовтня. Пополудні того дня у церкві було відслужено Молебен до Присвятої Діви Марії – Покровительки українського і русинського народу. Молебен служив Апостольський екзарх владика Юрій Джуджар в присутністю ще кілька наших священиків.


 Проповідував владика Юрій: «..... А в цьому ювілейному році Бог нас благословляє ще двома ювілеями нашої церкви у Сремській Митровиці а це є 130 років від заснування цієї парафії і 110 років від будови того Божого храму. Ми зібралися сьогодні у церкві наших батьків, щоб подякувати Господу Богу за всі Його благодаті, які зілляв на нас протягом 130 років історії цієї парафії.... Ми зібралися у відновленому храмі і мусимо подякувати Богу, що післав нам донаторів, які помогли нам. Бажаємо подякувати місту Сремська Митровиця, подякувати парохові за організацію, майстрам, які тут працювали а найбільш вам всім, які на будь якій спосіб помогли, щоб цей Божий храм був повернутий до вживання і знов засяяв у своїй красі......»


 Далі продовжили Молебен перед іконою Присвятої Покрови, перед якоє є і маленький вівтар.    По закінченні Молебна всі перейшли до парафіяльного залу, де була виложена виставка старих ікон і документів, які повязанні з заснуванням парафії і будови храму.


Тут більше говорив о. Варґа: « .... Нам вдалося, скільки могли, одну частину зібрати з найстарших документів з нашого церковного архіву. Найстарший документ з 1886 року, коли прийшов перший священик Максімілія Реліч, не мав бідний нічого, а владика написав йому листа, в якому радить йому заворати першу ріллю там де не було нічого. Далі є багато цікавих документів, портрити всіх парохів до сьогодні... Тут є дуже старі ікони, яких люди принесли ще з старого краю. Можете подивитися це тут а таких матеріялів є багато і не могли все виложити...»
     За короткий час всі вже були у міському театрі ім. Добріца Мілутінович, де почала святочна академія, яка почалася з виступом хору Русинського культурного центру з Нового Саду «Хармонія». Він виконав композіції «Отче наш» та «Святий Боже».


     Ведучою програми була Олександра Буха, яка привітала всіх а окремо значних гостей: владику Георгія Джуджара, священиків з нашого Екзархату, представника Правословної општини Браніслава Павкова, римо-католицького пароха Едварда Шпановича, мера Сремської Митровиці Владимира Санадера, посла України Олександра Александровича, представника Заводу збереження памяток культури.     Перше запросили мера Владіміра Санадера звернутися до присутніх: «.... Сремська Митровиця має честь бути одним містом у Воєводині, де греко-католицька церква займає місце, між чотири конфесійних церков і що сьогодні у нашому місті відзначується ювілей 130 років парафії і 110 років церкви. Наш уряд надзвичайно вдоволений співпрацює з греко-католицькою церквою та священством і бажаємо цю співпрацю продовжити і у майбутньому. Ми будемо помагати у цьому тяжкому часі скільки будемо спроможні. Будемо співпрацювати з громадами, які збераються в тій церкві, бо вони цьому місті принесли покращення і яку беруть участь у розветку нашої місцевої спільноти.....»
     Посол України у Сербії Олександр Александрович звернувся до присутніх словами: «.... Вітаю греко-католиків, українців і русинів Сремської Митровиці з ювілеєм 130 років парафії і 110 років церкви Вознесення Господнього а також передаю привіт від греко-католиків з України... Саме коло церкви розвивалося релігійне і культурне життя. Українці ніколи не полишали своєї віри і під час найтящих часів. Сьогодні бачимо відродження віри, духовності, культури у українського народу. Це для нас особливо важливо у часі боротьби за свою незалижність.... Особливо хочу подякувати за ваші добрі серця і хуманітарну допомогу, яку ви збирали для воєнних серіт і переселенців.... Вітаю вас з ювілеєм і дякую вам за те що ви памятаюте про свою батьківщину, плекаєте релігію і культуру.... Бажаю вам, шановна громадо, тривалости і віри, розвивалися економічно, щоб ваші діти залишалися тут і мали щасливе життя.»


     Професор Ясна Арбанас говорила про часи, коли засновувалася парафія, про часи коли було збудовано церкву і про всіх парохів, про релігійне життя парафії за цей довгий час. Вона свою доповідь викладала у більше менших частин, які були розміщенні між іншими культурними точками.
     Культуна частина святочної академії була виповнена такими учасника і точками:


     Ання Лещук, член товариства «Коломийка» заспівала пісню «Тиха ніч».


     Марія Ляхович, член товариства «Коломийка» заспівала пісню «Батькам».


     Валентина Налесник, член товариства «Коломийка» заспівала пісню «Україно».


     Дитячий парафіяльний хор заспівав пісню «Нека свуда любав ся».


     Леа Недімович заграла на флейті «Ріґаудон» Жан Філіп Рамо.


     Надя Каурін заспівала пісню «Чаробні снові».


     Група співаків джерельних пісень «Коломийка» заспівала пісню «Там на горі жита много».


     Група співаків УКМТ «Калина» з Інджії заспівала пісню «Козаче, козаче».


     Група співаків «Русінскі зраці» заспівала пісні «Кед голубіца лєцела» та «»Родженому домові».


     Мішана група співаків «Коломийка» заспівала пісню «Виростеш ти сину».
     Група співаків «Русінскі зраці» заспівала пісню «А ті се нецєш вратіті».


     Молодіжний ансамбль танцю «Коломийка» виконав танець «Чабанські ігри».

     Хор Русинського культурного центру «Хармонія» з Новго Саду заспівали «Многая літа».
     Після того домашній парох вручив грамоти – подяки за участь у акадімії: Хору «Хармонія», Товаристві «Калина», за активність у церкві Церковному одбору, також старшим сестрам, за керування церковнім хором Ярославу Причепі, послу України Олександру Александровичу, Желем Міряні, Михайлу і Любі Ляхович за фінансування вітражів, за донацію церкві Ходоба Ненеду, Степановіч Жельку, .............. , римо-католицькому священику генеральному вікару Едварду Шпановичу, Архирейському наміснику Сербської православної церкви Саві Ракіті, міністру Браніславу Недімович, меру Владиславу Санадер, Заводі збереження пам‘яток культури, Культурному центрі «Сірміумарт», світлої пам‘яті Ляхович Марії, світлої пам‘яті Сем‘янів Василю, ........ , світлої пам‘яті Ґрабаня Михайлові та Апостолському екзарху владиці Георгію Джуджар за моральну і матеріяльну підтримку у віднові храму Вознесення Господнього.
Владика і тут звернувся до присутніх промовою: «Ми подякували Господеві за Його милість....... Тепер на нами щоб цю прекрасну церкву наповнили, бо порожня церква нікому не служить. Вітаючи вас з цими ювілеями, прошу Боже благословіння на нас і на всі майбутні генерації цієї громади і цього міста, на многая і благая літа.»

     Потім всі разом були запрошені до парафіяльного залу, де гарно погостилися, подивилися ще на виставку старих іконів і документів. На кінці ще залунали і українські народні пісні.   

Нема коментара:

Постави коментар