четвртак, 12. фебруар 2015.

Поштові значки

     Минулого року я стрічався з одним сусідом, який вже роками жиє в Австралії і у одній нагоді він мені показав свою колекцію поштових значок. Між багатьма значками мені звернуло увагу знайоме обличчя Блаженнішого Патриярха Йосифа Сліпого. Я зацікавився і затримався на тих значках. Запитав його чи знає він того Патриярха і що то за країна, яка Його поклала на поштові значки. Про патриярха не знав нічого але пояснив мені яка це була країна. Він мені подарував два значки бо бачив що я дуже поцікавився ними. А чому вони мені були такі цікаві. Коли я, 1968-1972 рр. був учнем Української Папської малої семінарії у Римі, то я мав нагоду бачити Патриярха Йосифа, після Його визволення з Сибіру і коли Він прибув до Риму, брав участь на Службах Божих, яких Він служив у Соборі Святої Софії у Римі. Багато років пізніше я також мав нагоду помолитися коло гробу Блаженнішого Патриярха Йосифа Сліпого у церкві св. Юрія у Львові.


    Хочу показати і Вам ці поштові значки і подати текст, в якому пояснують як до того прийшло а у другому тексті про велич постатті Блаженнішого Патриярха Йосифа Сліпого і що він значить українському народові і церкві.

Церковний Вісник  - 7 січня 1979
Небувале  філателістичне видання
(першоднівка)

     Містимо першоднівку різдвяних поштових значків на пошану Блаженнішого Патріярха Йосифа , що їх випустило самостійне князівство-провінція Ґат Ривер (Hutt River Province Principality) у Західній Австралії.
     З нагоди такої небувалої події я хочу подати коротко хоч деякі інформації про саме князівство та чому саме постать Блаженнішого Патріярха Йосифа вибрано на це філателістичне видання.
     370 миль на північ від міста Перт у Західній Австралії, недалеко побережжя Індійського Океану, саме і є територія князівства-провінції Ґат Ривер. Її теперішній володар, принц Леонард, на підставі певних старих законів Австралії 1 квітня 1970 р. Виступив із своєю територією, приблехно в 30 квадратних миль, зі складу австралійського комонвелту та проголосив її незалежним князівством (принципалиті) під назвою «Провінція Ґат Ривер». Князівство має власний уряд, пошту, поштові значки та власні гроші. Воно намагається зав‘язати щораз більше міжнародних дипломатичних зв‘язків. Сам принц Леонард – великий прихильник мистецтва та консервації природи.
     На терені князівства збудовано каплицю, що її прикрасив знаний австарівський мистець-маляр лорд Франк Пеш. При вході до каплиці на видному місці приміщено портрет Їх Блаженства Патріярха Йосифа. Каплиця призначена для вжитку всіх віровизнань.
     27 лютого 1978 р амбасадор князя Леонарда був на послуханні  в Їх Блаженства Патріярха Йосифа та передав йому – «Йосифові Сліпому, Кардиналові і Верховному Архиєпископові, Патріярхові Києва і Галичі і всієї України» - спеціяльний орден Леонарда за велику та надзвичайну силу хрисиянського духа, що її він виказав під час своєї каторги та після звільнення в Римі в обороні справжнього християнства.
     За ті саме чесноти князівство Ґат Ривер вшанувало Їх Блаженство тепер  знову серією значків з нагоди Різдва Христового. Супровідне письмо при випущенні цієї серії значків подає інформації про самого князя Леонарда, подає вістку про призначення ордену принца Леонарда Їх Блаженства та подає історію життя, священослужіння і мартирології Їх Блаженства в комуністичних в‘язницях. Після переліку заслуг і чеснот Патріярха Йосифа підкреслено, що саме ця обстанова спонукала князівство вшанувати чільного представника христіянства наших днів випуском спеціяльної серії різдвяних значків.
     Це небувале видання без сумніву ввійде до історії не тільки філателії, але теж до історії християнського світу, бо в далекій Австралії знайшлися шляхетні люди, що зуміли влучно підхопити значення особи Блаженнішого Патріярха Йосифа як справжньо незламного воїна-борця за право визнавати християнську віру та визнали його саме в різдвяний час маяком справжнього християнства, що борикається у хвилях розбурханого й замряченого тогочасного світу. Д-р Роман Смик

Актуальність постаті Патріарха Йосифа Сліпого

     Блаженніший Патріарх, Кардинал Йосиф Сліпий був і залишається серед інших достойників Українського Народу духовним світочем, батьком, ісповідником віри, незламним захисником людської гідності перед безбежницьким руйнівним режимом, визнаним богословом, науковцем, письменником світового значення. Ціле своє життя, не втрачаючи надії навіть у найважчі часи для нашого народу, Блаженніший Патріарх Йосиф жертвував на вівтар служіння Богові та Україні.
     Життєвий приклад Патріарха Йосифа не може загубитися чи залишатися надбанням лише історичних творів, але продовжує заохочувати кожне покоління українців.

     (Уривок з тексту аутора о. Андрія Романківа, голови Фундації «Справа Патріарха Йосифа Сліпого».)

Нема коментара:

Постави коментар