среда, 08. јул 2015.

Освячування віночків у церкві Вознесення Господнього

8 Липня 2015. Вже може з десятка років у грекокатолицькій церкві Вознесення Господнього у Сремській Митровиці прийнято звичай приносити і посвячувати віночки з польових квітів на свято Рождества Івана Хрестителя.


     Під кінець богослужіння парох о. Владислав Варґа посвятив віночки, яких на столику було гарне число. Вінки плетені з польових квітів, з яких найбільш вживаєьтся тз. «івансько цвецє», як його серби називають. У православних сербів є давнім звичаєм на «Івандан» плести віночки з «іваньског цвеця» і вішати його на передовий бік хати або на двері. Можливо, що той звичай перебрали і присвоїли і грекокатолики Сремської Митровиці.

Олена Іванович, Марія Ільчишин та Славка Басіщук

     Мене зацікавило чи було того звичаю у наших українців у Босні. Я запитав цьоцю Славку Басіщук і вона так розповіла: « На свято Тіла Христового святили віночки, тоді сі несло, тоді був обхід. То було на Божого Тіла, що переноситься на неділю але там не переносили на неділю, то було в літі, діти квітки несли і посипали наперед священика під час обхіду.»


     А ось що я знайшов про цей звичай у грекокатолицьких церквах у Україні. « Празник Пресвятої Євхарістії, чи як його ще називають – Божого Тіла. За церковним календарем свято відзначають у наступний четвер після Неділі Всіх Святих. Хоча свято припадає на четвер, основні урочистості Церква переносила на неділю. В цей день в греко-католицьких храмах освячують віночки – симбол життя вічного. Після Літургії обходять процесією навколо храму.  Освячені віночки служать як оберіг домівок...»
     Тут ставиться питання хто і чому цей гарний звичай переніс на свято Рождества Івана Хрестителя.

Нема коментара:

Постави коментар